З банка стягнуто грошові кошти, що було викрадено шахраями.


30 May
30May

До адвоката Ковтун Юрія Олександровича звернувся клієнт з приводу не санкційованого списання грошових коштів з його карткового рахунку.

В листопаді 2017 року на мобільний телефон клієнта  прийшло СМС повідомлення від “Приват — 24” де зазначалося не передавати пароль, що зазначений в повідомленні. Позивач в систему “Приват-24” не входив. На наступний день  клієнтом було виявлено, що його Сім-карта мобільного телефону заблокована. Після звернення до кол-центру оператора мобільного зв”язку “ЛайфСЕЛ” йому стало відомо, що його Сім-карту  було заблоковано невідомою йому особою. В той же день йому стало відомо, що з його особового рахунку   кредитної картки  «Gold» було не санкціоновано  переказано на його особовий рахунок  “Картки для виплат”  24 000 грн.  В подальшому ці суми грошових коштів разом з залишком грошових коштів на особовому рахунку  “Картка для виплат”  невідомими особами було несанкціоновано знято. Загальна сума грошових коштів, що була несанкціонованість знято та списано з карткових рахунків склала:  — 73 102,76 грн.  Картки весь цей час знаходились в клієнта. Пізніше, при зверненні до ПАТ КБ “Приват — Банк” йому стало відомо, що не вставновлені особи отримавши несанкціоновано доступ в систему “Приват-24” прив”язали власну картку до його рахунків,  з якої згодом несанкціоновано зняли вищевказану суму грошових коштів. 

Рішенням Придніпровського районного суду м. Чекраси від 24 травня 2018 року з банку стягнуто на користь клієнта суму безпідставно списаних коштів в розмірі 73102,76 грн. та 8567,04 грн. пені, а всього 81669,80 грн. 

При винесенні рішення суд вказав, що згідно п.32.3.2 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» у разі переказу з рахунку платника без законних підстав, за ініціативою неналежного стягувача, з порушенням умов доручення платника на здійснення договірного списання або внаслідок інших помилок банку повернення платнику цієї суми здійснюється у встановленому законом судовому порядку. При цьому банк, що списав кошти з рахунка платника без законних підстав, має сплатити платнику пеню у розмірі процентної ставки, що встановлена цим банком по короткострокових кредитах, за кожен день починаючи від дня переказу до дня повернення суми переказу на рахунок платника, якщо інша відповідальність не передбачена договором. 

Відповідно до пунктів 6.7, 6.8 Положення «Про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням», затвердженого постановою Правління Національного банку України № 223 від 30.04.2010 року, банк у разі здійснення недозволеної або некоректно виконаної платіжної операції, якщо користувач невідкладно повідомив про платіжні операції, що ним не виконувалися або які були виконані некоректно, негайно відшкодовує платнику суму такої операції та, за необхідності, відновлює залишок коштів на рахунку до того стану, у якому він був перед виконанням цієї операції. Користувач не несе відповідальності за здійснення платіжних операцій, якщо спеціальний платіжний засіб було використано без фізичного пред”явлення користувачем або електронної ідентифікації самого спеціального платіжного засобу та його держателя, крім випадків, коли доведено, що користувач своїми діями чи бездіяльністю сприяв втраті, незаконному використанню персонального ідентифікаційного номера або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 13.05.2015 року у справі №6-71цс15.

При розгляді справи не було встановлено, що клієнт своїми діями чи бездіяльністю сприяв втраті, незаконному використанню персонального ідентифікаційного номера або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції, а отже і не має нести цивільно-правової відповідальності перед банком.

Повний текст рішення за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/74503495   

Комментарии
* Адрес электронной почты не будет отображаться на сайте.