Рішенням суду скасовано постанову Державної фіскальної служби за порушення митних правил.


17 Sep
17Sep

До адвоката Ковтуна Юрія Олександровича звернулась клієнтка на яку було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів.

Підставою накладення адміністративного стягнення, на думку ДФС, стало те, що 08.05.2018 року через пункт пропуску «Бачівськ-Троєборнє» митного поста «Бачівськ» Сумської митниці ДФС України громадянкою України на митну територію України по смузі руху «зелений коридор» в митному режимі «тимчасове ввезення» строком до 1 року з метою особистого користування було ввезено автомобіль «SUBARU LEGASY», що зареєстрований у відповідних реєстраційних органах Федеративної Республіки Німеччини.

Станом на 18.06.2019 року відповідно до наявних баз даних автомобіль «SUBARU LEGASY»  громадянкою за межі митної території України вивезено не було, чим перевищено строк тимчасового ввезення більш ніж на 10 діб.

18.06.2019 року за даним фактом уповноваженою посадовою особою Черкаської митниці ДФС за наявності приводів та підстав, визначених п. 1 ч. 1 ст. 491 Митого Кодексу України, відносно громадянки України було складено протокол про порушення митних правил  за ч. 3 ст. 481 Митного Кодексу України.

27.06.2019 року було винесено постанову про порушення митних правил, відповідно до якої на неї було накладено адміністративне стягнення.

Відповідно постану було оскаржено з тих підстав, що під час перебування на території України, 25 січня 2019 року автомобіль позивача потрапив у аварію та отримав пошкодження, які не дають можливості пересуватись самостійно.  На час складення протоколу про порушення митних правил від 18.06.2019 року автомобіль позивача в наслідку аварії не мав можливості пересуватись самостійно в зв`язку неможливістю проведення ремонтних робіт за відсутністю автозапчастин на ринку та не міг бути вивезеним за допомогою інших засобів в зв`язку з вимогами страхової компанії до здійснення ремонту на території України. Про ці обставини Черкаську митниці ДФС було повідомлено 25.03.2019 року, своєчасно до закінчення терміну перебування транспортного засобу в Україні, якій закінчувався 08.05.2019 року. На вимоги службовців Черкаської митниці ДФС було написано відповідну заяву та додано копії необхідних документів.

В обгрунтування вимог було зазначено, що відповідно до вимог законодавства обов`язок позивача - інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів про неможливість в наслідок аварій чи дій непереборної сили або протиправних дій третіх осіб виконати вимоги передбачені МКУ. Форма та зміст інформування не зазначається.

На день складання протоколу позивачем були виконані всі дії передбачені МКУ, надані всі документи, які передбачені МКУ, тому у посадових осіб при розгляді справи про порушення митних правил стосовно позивача була вся інформація для митного контролю, але ніяких дій з цього приводу не проводилося.

Статтею 458 МК України встановлено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно ст. 192 МК України, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення перевізник зобов`язаний: вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.

У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання органам доходів і зборів власниками таких транспортних засобів достатніх доказів їх втрати чи зіпсування. Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим знищення або руйнування.

Згідно Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 р. № 1118, до обставин непереборної сили відносяться: смерть власника транспортного засобу, стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, закриття шляхів тощо), військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується транспортний засіб, страйк, злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника транспортного засобу, дорожня пригода за участю транспортного засобу, яка спричинила повне або часткове його пошкодження, неможливість подальшого руху транспортного засобу, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров`ю людей або навколишньому середовищу, інші схожі за характером обставини чи події.

Відповідно до ст. 460 МКУ вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої  Кодексом.

На день складання протоколу позивачем були виконані всі дії передбачені МК України, надані всі документи, які передбачені МК України, тому у посадових осіб при розгляді справи про порушення митних правил стосовно позивача була вся інформація для митного контролю, але ні яких дій з цього при воду не проводилося.

Суд прийшов до висновків, що оскільки постанова у справі про порушення митних правил  винесена з порушеннями ст. 508 МК України, та відповідно до ст. 460 МКУ в діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, то постанова від 27.06.2019 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 481 Митного кодексу України підлягає до скасування.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду вищевказане рішення суду залишено без змін, а апеляційну скаргу ДФС без задоволення.

З повним текстом рішень можна ознайомитися за посиланням:

 http://reyestr.court.gov.ua/Review/83504906

http://reyestr.court.gov.ua/Review/84295025 

Комментарии
* Адрес электронной почты не будет отображаться на сайте.