До адвоката Ковтуна Юрія Олександровича звернувся клієнт якого, відповідно до рішення Маньківського районного суду Черкаської області від 06 листопада 2018 року позбавлено батьківських прав щодо його неповнолітніх дітей. Стягнуто з нього аліменти на утримання дітей в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку до досягнення ними повноліття.
Проаналізувавши рішення суду першої інстанції було подано апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі було зазначено що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, та, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об'єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв'язків із сім'єю, крім випадків, коли сім'я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).
Тлумачення частини другої статті 171 СК України свідчить, що вона закріплює випадки, коли думка дитини має бути вислухана обов'язково. До таких випадків належить: вирішення спору між батьками, іншими особами щодо її виховання (стаття 159 СК України); вирішення спору між батьками, іншими особами щодо її місця проживання (стаття 161 СК України); вирішення спору про позбавлення батьківських прав (стаття 164 СК України); вирішення спору про поновлення батьківських прав (стаття 169 СК України); вирішення спору щодо управління її майном (стаття 177 СК України).
В судове засідання до суду апеляційної інстанції було викликано дітей для заслуховування їх думки з приводу позбавлення батьківських прав. Діти в судовому засіданні заявили, що вони бажають проживати з батьком, оскільки його люблять та хочуть проживати з ним в одній родині. Щодо конфліктів, які бувають у родині, то діти пояснили, що вони бувають дуже рідко і знову ж таки сказали, що хочуть проживати з батьком.
Суд при вирішенні даного питання враховував інтереси дітей, які полягають зокрема в забезпеченні їх прав на розвиток в стійкому середовищі та своєю постановою скасував рішення Маньківського районного суду Черкаської області що до позбавлення батьківських прав та в задоволенні позовних вимог Маньківської РДА в особі Служби у справах дітей Маньківської РДА про позбавлення батьківських прав відмовив.
З повним текстом рішення можна ознайомитися за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/79568802